Nepatřím zrovna k lidem, co by vyměňovali hardware při každé příležitosti, kdy se na trhu objeví nějaká ta novinka. I proto jsem byl nejspíše poslední, kdo na svém stole měl ohromnou CRTéčkovou devatenáctku. Ta se se mnou však začala již loučit a tak jsem se vrhl najít adekvátní náhradu.
A jelikož je v dnešní době velký výběr LCD panelů různých druhů i značek, tak jsem měl o zábavu postaráno. Nakonec jsem se rozhodl si udělat radost a pořídit si 24 palcové LCD s led podsvícením. Přeci jen ho bezezbytku užiji, než zase budu pořizovat něco nového. S nadšením jsem čekal, až mi česká pošta doručí balíček a já budu moci monitor zapojit. Jaké poté bylo zklamání, když obraz nebyl přes celou obrazovku. Ať jsem dělal, co jsem dělal, stále mě iritoval černý rámeček značně zmenčující plochu LCD. No nedá se nic dělat, když si nejsem schopen poradit sám, musím vyrazit do vod internetu zapátrat po zkušenostech dalších uživatelů.
A jak se zdá, tento neduh je způsoben nastavením grafických karet od Ati. Ty při připojení na hdmi kabel přivítají uživatele tímto rámečkem. Naštěstí nastavení obrazu na celou šířku monitoru je otázkou pár vteřin. Stačí si otevřít Ati catalyst center a dohledat záložku Mé digitální ploché displeje. V otevřeném menu se nachází i položka Možnosti měřítka (scaling options), kde se jezdec nachází někde v polovině škály. Jeho přesunutím na 0% a následným potvrzením stisku Použít (Apply) se obraz roztáhne na celou obrazovku.
Takže pokud někoho tento neduh zaskočil jako mě, tak snad mu tento trochu nemotorný článeček pomohl. Přeci jen, koho by napadlo, že stačí i obyčejná změna kabelu, aby se monitor zachoval naprosto odlišně. Zkrátka pokud chceme využívat všech výhod hdmi, je občas potřeba trochu té invence. Jen mě překvapilo, že právě toto nemá Ati trochu lépe ošetřené. U Nvidie jsem se s podobným neduhem nesetkal. U nich se obraz vždy přizpůsobil na celou plochu automaticky.